



Kiedy już wszystko spakowane, sztalugi złożone, obrazy zawieszone, może się śmiało rozpocząć wernisaż.
Więc w samo południe, w Matki Bożej Zielnej, w rocznicę „Cudu nad Wisłą”, 15 sierpnia istotnie wernisaż V Ogólnopolskiego Pleneru Artystycznego „Dąbrówno 2008” rozpoczął się. I to mocnym akcentem, bo wystąpieniem wieczystego komisarza.
Po – jak zwykle – uroczystej i – jak zwykle – pełnej swady i dowcipu mowie, zgromadzeni goście oglądali dzieła plenerowych artystów.
Mieszkańców Dąbrówna szczególnie mocno zainteresował Andrzeja Jurkiewicza Projekt zagospodarowanie dąbrówieńskich mokradeł. Andrzej, z wykształcenia urbanista i architekt zieleni zgodził się w ramach Pleneru bezinteresownie zaprojektować rekultywację terenu nad Dąbrową Wielką, miejsca dzikiego i od wojny zapuszczonego, które skutecznie oddziela miasteczko od pięknego jeziora i szpeci okolicę. Projekt Andrzeja Jurkiewicza przewiduje minimalne nakłady finansowe, wykorzystuje istniejące stare zabudowania, drzewostan Parku Zamkowego, przewiduje odtworzenie sylwety krzyżackiego zamku przez odpowiednio przycinany drzewostan. Jednak jądrem pomysłu ma być „liliowy ogród” utrzymywany przez okolicznych hodowców lilii – znak Dąbrówna, jego herbu i dawnej łacińskiej nazwy: Liliopolis. Nazajutrz planowaliśmy uroczyście złożyć ów Projekt w darze wójtowi Dąbrówna.
Wernisaż zakończył się przyjęciem w „Salonie nad Galerią”.