



14 sierpnia o godzinie 14 ks. Marian Glinkowski, proboszcz tutejszej parafii, poświęcił kapliczkę św. Wojciecha, apostoła Ziemi Mazurskiej, w murze otaczającym „Galerię Fundamenty”. „Galeria” otrzymała w ten sposób fundament najważniejszy i najtrwalszy, bo duchowy i zakorzeniony w tysiącletniej tradycji tego regionu. Kapliczka ma budowę dwustronną: po obu stronach – zewnętrznej, w narożu ulic Rybackiej i Mazurskiej (św. Wojciech – rybak Prusów-Mazurów) oraz wewnętrznej – od ogrodu „Galerii” widnieją identyczne, płaskorzeźbione wizerunki arcybiskupa gnieźnieńskiego Wojciecha (archiepiscopus gnesnensis Adalbertus).
Wizerunki te rzeźbiła uczestniczka dąbrówieńskich Plenerów, artystka z Warszawy i nasza przyjaciółka, Hanna Roszkiewicz-Tokarska. Wzorem dla nich było przedstawienie św. Wojciecha ze studni-chrzcielnicy w kościele św. Bartłomieja na Wyspie Tybrowej w Rzymie, ufundowanej przez cesarza Ottona III w roku 1002.
Kapliczkę pieczołowicie wymurowali obywatele Dąbrówna, p. Zdzisław Szczepański z pomocą p. Tadeusza Rucińskiego.
Akt erekcyjny zamurowany pod kapliczką nosi następujący tekst:
Dzisiaj, czyli 14 sierpnia 2005 roku po narodzeniu Chrystusa została w tym miejscu poświęcona kapliczka na cześć apostoła tej Ziemi, świętego Wojciecha. Wizerunek świętego jest repliką płaskorzeźby na studni w kościele św. Bartłomieja na Wyspie Tybrowej w Rzymie. Kapliczkę poświęcił proboszcz parafii Dąbrówno. ks. prałat Marian Glinkowski. Replikę wykonała Hanna Roszkiewicz-Tokarska. Kapliczkę wykonali Zdzisław Szczepański i Tadeusz Ruciński. Fundowali Ewa i Wojciech Brojerowie. Wójtem gminy Dąbrówno był Tadeusz Błaszkiewicz, sołtysem Dąbrówna – Łucja Rucińska. Spisał dnia 14 sierpnia 2005 Mirosław Ogiński Radzionków.
Reportaż z powstawania kapliczki i z uroczystości tutaj