



1 sierpnia 2016 roku o godzinie 17.00 przed pomnikiem Powstania Sierpniowego, uczciliśmy 72. rocznicę wybuchu Powstania. Na uroczystym apelu poległych w Powstaniu obecni byli licznie mieszkańcy Dąbrówna i goście z całej Polski. Powstańcom honory oddali członkowie dąbrówieńskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, tutejszej drużyny harcerskiej oraz przedstawiciele jednostki „Strzelca” z Ostródy.
Uroczystość rozpoczęła się od sygnału syreny i Hymnu Narodowego. Następnie zgromadzeni odmówili modlitwę za poległych w Powstaniu, za córkę wójta Mikołaja Wasika, Zosię. Powitani zostali goście specjalni: por. Andrzej Czubiński, ps. „Sęp”, żołnierz Kompanii Harcerskiej Batalionu „Gustaw”, walczący na Starówce i por. Mieczysław Michałowski, ps. „Kran”, , żołnierz Oddziału „Lecha” 34. PP AK. Zebrani uczcili minutą ciszy Tadeusza Stanisławskiego, ps. „Błysk”, zmarłego w czerwcu żołnierza Oddziału Lotniczego „Henryk” 25. pułku Piechoty AK im. Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej. , który kilkakrotnie towarzyszył nam w czasie apeli powstańczych w ubiegłych latach.
Wójt Dąbrówna podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowy kapliczki i postawienia masztu oraz powitał zebranych w imieniu Gminy
Pan Jacek Adamas, przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odczytał list od Wojewody z pozdrowieniami.
Apel zakończyło wystąpienie Waldemara Mierzwy, który przypomniał o ubiegłorocznej akcji przywracania pomnikowi Powstania Sierpniowego pierwotnego kształtu i powiadomił zebranych, że od 2 maja, od dnia Święta Flagi, dzięki prywatnemu sponsorowi obok Kapliczki stoi maszt, na który w ważnych dla Państwa Polskiego momentach odnoszona jest flaga Rzeczypospolitej. Apelował do mieszkańców Gminy, by pamiętali w dni świąteczne o barwach narodowych i zdobili swoje domy flagami biało-czerwonymi.
Apel powstańczy zorganizowały Oficyna wydawnicza „Retman” oraz Galeria Fundamenty.
Po uroczystości przed Pomnikiem, w Gminnym Centrum Kultury odbyła się wieczornica zorganizowana przez Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Dąbrówno „Nasze Miejsce na Ziemi”. Wojciech Brojer z Galerii Fundamenty opowiedział o Zgrupowaniu „Chrobry II”, bohaterskim oddziale Narodowych Sił Zbrojnych, który do końca Powstania Warszawskiego, do 3 października 1944 roku, bronił ważnego rejonu dworca głównego i osi mostu poniatowskiego w Śródmieściu Południowym, między ulicami Al. Jerozolimskie, Leszno, Towarowa, Marszałkowska. W tym Zgrupowaniu właśnie walczył rotmistrz Witold Pilecki oraz Mikołaj Wasik, późniejszy wójt Dąbrówna (1946-1947), fundator pomnika Powstania Sierpniowego. Stowarzyszenie przygotowało poetycki program złożony z wierszy i piosenek powstańczych oraz utworów poetyckich poświęconych Powstaniu i jego bohaterom. We wspólnym śpiewaniu pieśni powstańczych po spektaklu udział wzięli harcerze, członkowie Stowarzyszenia oraz liczni zebrani.